Užitečné rady a tipy

Svět materiálů pánských košil je rozmanitý

U pánských košil se můžete setkat kromě mnoha barev a velikostí také s různými materiály. Nejčastěji se setkáme se směsí bavlny a polyesteru, nejkvalitnější jsou čistě přírodní bavlněné košile, jsou však většinou o něco dražší. Samostatnou kapitolou jsou luxusní košile z hedvábí.

U moderních pánských košil se setkáme kromě různých barev a velikostí též s různými materiály. Svět materiálů pánských košil je rozmanitý, v praxi se však omezuje de facto na 3 materiály, avšak v různých poměrech. Dle toho se také odráží i cena a mnohdy také kvalita. Avšak není to určitě pravidlem. Většinou se setkáme s košilemi z bavlny či s příměsí syntetického polyesteru. Samotnou kapitolou jsou pak luxusní košile z hedvábí, jejichž cena se pohybuje ve vyšších číslech.

Bavlna je u pánských košil základ, je přírodní, vzdušná a lehká

Bavlna je víceméně základním materiálem, s nímž se setkáme takřka nejčastěji. Bavlna je čistě přírodní materiál sbíraný z bavlníku a proto nabízí přirozené vlastnosti. Je lehká, prodyšná, odvádí skvěle pot a vzdušná. S čistě bavlněnými košilemi se setkáme poměrně často a to u košil s dlouhým i krátkým rukávem. Důležitou vlastností je také odolnost. Existuje mnoho druhů bavlny, například batist, popelín, pinpoint a další. Bavlněná vlákna jsou exkluzivním sortimentem a nejlepší ta, kdy se bavlna sbírá ručně.

K bavlně u košile i syntetické materiály jako polyester či lycra v různém poměru

K bavlně se (nejen) u pánských košil přidávají syntetické látky, nejčastěji se u košil setkáme s polyesterem. Poměr bavlny a polyesteru bývá různý, obvykle však bavlna je nad 50 %. Polyester má výhodu nemačkavosti a rychleji schne, avšak neodvádí tak dobře pot jako bavlna. Mezi dalšími příměsmi u košil bývá například lycra (spandex), která dodává zejména pružnost. Obecně lze říct, že u volnočasových košil se setkáme se syntetickými vlákny více, u košile k obleku převládá přírodní bavlna. U společenských košil dbejme kromě materiálu také na vhodné sladění barev a vzorů, například košile a kravaty.

Pánské košile také flanelové nebo exkluzivní z hedvábí

Existují ještě další materiály, s nimiž se můžeme u pánských košil setkat. U těch méně formálních modelů je to například flanel. Flanelové košile jsou oblíbené. Na opačném konci pak stojí nejkvalitnějších pánské košile z hedvábí, ale jejich ceny jsou vysoké. Uplatní se především jako reprezentativní modely ve vysoké společnosti a při důležitých formálních událostech. Běžně se však setkáme s uvedenými materiály. Pánské košile jsou v mnoha barvách a vzorech, vybrat si můžeme jednobarevné i vzorované košile, ale také materiál spolu s velikostí jsou určitě důležitými parametry výběru pánské košile na míru.